October 21, 2021

Educt Geria

The Devoted Education Mavens

LIST: 2021 Best of Panola Awards are announced | General

Congratulations to the following people and businesses for being voted the Best of Panola County by readers of The Panola Watchman.

Winners were first announced in Sunday’s paper.

SHOP

BEST AUTO DEALER (NEW)

1st: Pippen Motor Company

2nd: Elliott Dodge

3rd: Excel Ford

BEST AUTO DEALER (USED)

1st: Pippen Motor Company

2nd: Elliott Dodge

3rd: Excel Ford

BEST AUTO PART STORE

1st: NAPA Auto Parts

2nd: O’Reilly Auto Parts

3rd: ABC Auto Parts

BEST PRODUCE

1st: HEB

2nd: Brookshire Brothers

3rd: Walmart

BEST MEAT SELECTION

1st: HEB

2nd: Panola County Processing

3rd: BRK Meats

BEST BOUTIQUE (WOMEN & KIDS)

1st: Revival Threads

2nd: Kimberly’s Kreations

3rd: Lazy K Boutique

BEST BRIDAL STORE

1st: Dazzle’s Collectables & Accessories

2nd: Beauty Sense by Patricia

3rd: Hobby Horse

BEST CHILDREN’S CLOTHING

1st: Lazy K Boutique

2nd: Kimberly’s Kreations

3rd: Funky Monkey Bow’tique

BEST DRUG STORE

1st: Brookshire Brothers

2nd: CVS Pharmacy

3rd: Walmart

BEST FLORIST

1st: Carthage Flower Shop

2nd: Popcorn Place

3rd: The Violet Shop

BEST NURSERY

1st: Fairplay Nursery

2nd: Juarez Variety of Plants

3rd: Simple Chaos

BEST FORMAL WEAR

1st: Beauty Sense by Patricia

2nd: Dazzle’s Collectables & Accessories

BEST FURNITURE STORE

1st: Carthage Furniture

2nd: Bauer Furniture

3rd: Ivan Smith Furniture

BEST GIFT STORE

1st: Ridgway CNC

2nd: Revival Threads

3rd: Sew Much Bling

BEST GUN SHOP

1st: Wings & Whitetails

2nd: Lone Star Outfitters

3rd: Ben’s Pawn Shop

BEST HARDWARE STORE

1st: Cain’s Hardware

2nd: Ace Hardware

3rd: Carthage Hardware

BEST HEALTH FOOD

1st: Pure & Simple

2nd: Dawg Nation Nutrition

3rd: Lonestar Nutrition

BEST JEWELRY

1st: Steptoe’s Jewelry

2nd: Revival Threads

3rd: Carthage Jewelry

BEST MEN’S CLOTHING

1st: Tractor Supply

2nd: Fire & Safety

3rd: Revival Threads

BEST SPORTING GOODS

1st: Wings & Whitetails

2nd: Hibbett Sports

BEST SUPERMARKET

1st: HEB

2nd: Walmart

3rd: Brookshire Brothers

BEST WOMEN’S CLOTHING

1st: Revival Threads

2nd: Chicken Row Market

3rd: Kimberly’s Kreations


PEOPLE

BEST ACCOUNTANT

1st: James Wolfe

2nd: Drew Nixon

3rd: Jason Woofin

BEST ATTORNEY

1st: Rodger McLane

2nd: Collin Underwood

3rd: Mike Parker

BEST AUTO SALESPERSON/DEALER

1st: Garrett Harvey

2nd: Jason Samford

3rd: Jack McCurdy

BEST BANKER

1st: Gene Giles

2nd: Chris Smith

3rd: Cody Cockerham

BEST CHIROPRACTOR

1st: Pro Care Chiropractic

2nd: Dr. Hill

3rd: Dr. Andries

BEST CITY EMPLOYEE

1st: Teresa Dennard

2nd: Cindy Deloney

3rd: Dana Clark

BEST COACH

1st: Scott Surratt

2nd: Mark Brown

3rd: Jimmy Wallace

BEST COLLEGE PROFESSOR

1st: Emily Zabcik

2nd: Ashley Brewster

3rd: Chasity Klingler

BEST COUNTY EMPLOYEE

1st: Kevin Lake

2nd: Joni Willis Reed

3rd: Dale LaGrone

BEST DENTIST

1st: Dr. Grant

2nd: Dr. Majors

3rd: Dr. Fowler

BEST DISC JOCKEY

1st: Garth LaGrone

2nd: Mark Bownds

3rd: Jimi Don Garrison

BEST ELECTRICIAN

1st: Hal’s AC & Electric Inc.

2nd: Craig Electric

3rd: LaGrone’s

BEST EMT

1st: Jason Barnett

2nd: Jonathan Hooker

3rd: Chase Cammack

BEST ER PHYSICIAN

1st: Dr. Adam Duran

2nd: Cicily Cross-Blair

3rd: Dr. Vidyasagar Reddy

BEST FIREFIGHTER

1st: Bryan Murff

2nd: JD Twomey

3rd: Randy Liedtke

BEST GENERAL PHYSICIAN

1st: Dr. Adam Duran

2nd: Cicily Cross-Blair

3rd: Dr. Vidyasagar Reddy

BEST HAIR STYLIST

1st: Rachel Davis

2nd: Helen Jones

3rd: Emma Smith

BEST INSURANCE AGENT

1st: Matt Pittman

2nd: Patsy Meck

3rd: Tate Barber

BEST INVESTMENT BANKER

1st: Buffy Elliott

2nd: Christie Goodson-Chandler

3rd: Drew Nixon

BEST LAW ENFORCEMENT OFFICER

1st: Brack LaGrone

2nd: Zack McBride

3rd: Richard Mojica

BEST MORTGAGE LENDER

1st: Gene Giles

2nd: Mitch Davis

3rd: Cody Cockerham

BEST MUSICIAN/BAND

1st: Don Hayes

2nd: Chase Dawson

3rd: Gracie Johnson

BEST NEWS REPORTER

1st: Blake Holland

2nd: Meredith Shamburger

3rd: Stella Wieser

BEST NURSE/PROVIDER

1st: Amanda Deason

2nd: Kevin Jones

3rd: Shelbea Comer

BEST OPTOMETRIST

1st: Dr. Golden

2nd: Dr. Donald

BEST PERSONAL TRAINER

1st: Quantaus Kelly

2nd: Tami Birdwell

3rd: Bob Hester

BEST PHOTOGRAPHER

1st: Mario Salazar

2nd: Courtney Ritter

3rd: Erin Philips

BEST PLUMBER

1st: Cody Whitaker

2nd: Brant Abernathy

3rd: Mark Dawson

BEST RADIO PERSONALITY

1st: Mark Bownds

2nd: Jerry Hanszen

3rd: Kane Elliott

BEST REALTOR

1st: Travis Penner

2nd: Alan Scarbourough

3rd: Laura Ross

BEST ELEMENTARY TEACHER

1st: Amanda Ivy

2nd: Evelyn Wedgeworth

3rd: Krista Dickerson

BEST JUNIOR HIGH TEACHER

1st: Jeff Griffin

2nd: Taylor Sharpe

3rd: Holly Alexander

BEST HIGH SCHOOL TEACHER

1st: Schelice Reyes

2nd: Mark Davis

3rd: Stan Davis

BEST VETERINARIAN

1st: Jeff Travis

2nd: Dean Yates

3rd: Josh Tiller


DINE

BEST HOME COOKING

1st: Circle M Café

2nd: Texas Tea Room

3rd: Main Street Cafe

BEST BARBECUE

1st: Chuck’s Country Smokehouse

2nd: B’s Pit Crew BBQ

3rd: Twisted Hickory BBQ

BEST BAKERY

1st: 3 Oven Cakery

2nd: Cakes by Carrie

3rd: Busy B Custom Cookies

BEST BREAKFAST

1st: The Bulldawg Stop

2nd: USA Donut

3rd: Denny’s

BEST BURGERS

1st: Circle M Café

2nd: Texas Tea Room

3rd: Fugler’s Feed Store

BEST CHICKEN FRIED STEAK

1st: Circle M Café

2nd: Texas Tea Room

3rd: Main Street Cafe

BEST COFFEE SHOP

1st: The Master’s Blend

2nd: Main Street Cafe

3rd: Panola College Cafe

BEST DINING EXPERIENCE

1st: Rancho Grande

2nd: Texas Tea Room

3rd: Circle M Café

BEST DOUGHNUTS

1st: USA Donuts

2nd: Deluxe Donuts

3rd: Sonny’s Donuts

BEST FRIED CHICKEN

1st: Brookshire Brothers

2nd: Chicken Express

3rd: Circle M Café

BEST PIZZA

1st: Milano’s Pizza

2nd: Kountry Fresh Pizza

3rd: Pizza Hut

BEST MEXICAN FOOD

1st: Rancho Grande

2nd: Jalapeño Tree

3rd: Nene’s Mexican Food to Go

BEST SANDWICH

1st: Texas Tea Room

2nd: The Master’s Blend

3rd: Subway


SERVICE & REPAIR

BEST AUTOMOTIVE SERVICE/REPAIR

1st: Carthage Service Center

2nd: H&H Engines

3rd: Carthage Mechanical Solutions

BEST AUTO BODY REPAIR

1st: Monroe Brothers Paint & Body Shop

2nd: Kelly’s Collision Center

BEST ATV/MOTORCYCLE SERVICE/REPAIR

1st: Matt Shows

2nd: H&H Engines

3rd: Carthage Mechanical Solutions

BEST BAIL BONDS

1st: Fast Action Bail Bonds

2nd: Owens Bail Bonds

3rd: Graves Bail Bonds

BEST BANK

1st: First State Bank & Co.

2nd: East Texas Professional Credit Union

3rd: Panola National Bank

BEST CAR WASH

1st: 903 Detail

2nd: Get It Right

3rd: Top Tier Detailing

BEST DRY CLEANERS

1st: LaGrone’s Dry Cleaners

2nd: TLC Cleaners

3rd: Porter’s Fine Dry Cleaning

BEST FUNERAL HOME

1st: Hawthorn Funeral Home

2nd: Jimerson-Lipsey Funeral Home

BEST OIL CHANGE

1st: Auto Express Lube

2nd: Pippen Motor Company

3rd: Carthage Service Center

BEST TIRE REPAIR

1st: Gateway Tire

2nd: Carthage Service Center

3rd: Pippen Motor Company

BEST HEATING/AC COMPANY

1st: Hal’s AC & Electric Inc.

2nd: Advanced Climate Control LLC

3rd: LaGrone’s Air Conditioning & Heating

BEST HOTEL

1st: Holiday Inn

2nd: Best Western

3rd: The Regal Hotel

BEST INSURANCE COMPANY

1st: Red Oak Insurance Germania

2nd: State Farm Patsy Meck

3rd: Farm Bureau

BEST INVESTMENT FIRM

1st: Edward Jones Buffy Elliott

2nd: Edward Jones Christie Chandler

3rd: Drew Nixon

BEST MORTGAGE COMPANY

1st: First State Bank & Co.

2nd: East Texas Professional Credit Union

3rd: Panola National Bank

BEST LAWN CARE SERVICE

1st: TLC Solutions

2nd: Cutting Edge Service

3rd: Lenox Services

BEST LAW FIRM

1st: Law Office of Rodger G. McLane

2nd: Underwood Law Office

3rd: Law Office of Mike Parker

BEST PET GROOMING

1st: Tops N Tails

2nd: Busy Bones Pet Boutique

3rd: Pretty Paws

BEST PLACE OF WORSHIP

1st: First Baptist Church of Carthage

2nd: Still Waters Cowboy Church

3rd: Cedar Grove Baptist Church

BEST PLUMBING COMPANY

1st: Whitaker Plumbing

2nd: J&H Plumbing

3rd: Abernathy’s Plumbing

BEST REAL ESTATE COMPANY

1st: Scarbourough Realty

2nd: Hometown Realty Group Teresa Hull

3rd: Five Star Realty

BEST ROOFING COMPANY

1st: Sky Pine Roofing

2nd: Landtroop Roofing

3rd: ASAP Roofing

BEST SMALL ENGINE REPAIR

1st: H&H Engines

2nd: Matt Shows

3rd: Carthage Mechanical Solutions

BEST STORAGE SERVICE

1st: Carthage Self Storage

2nd: Bush Storage

3rd: Pitts Storage

BEST TITLE COMPANY

1st: Carthage Title Company

2nd: East Texas Title

3rd: Panola County Abstract & Title Company

BEST TRACTOR/FARM EQUIPMENT

1st: Anderson Tractor

2nd: Tractor Supply

3rd: Hooper Feed Store

BEST TREE SERVICE

1st: Carlos’s Tree Service

2nd: Cutting Edge Service

3rd: Angel’s Tree Service


BEAUTY & PERSONAL CARE

BEST BARBER

1st: Kristy Shivers

2nd: Ivan Luna

3rd: William Brown

BEST BEAUTY SALON

1st: The Village Salon

2nd: Simply Beautiful

3rd: The Hair Cottage

BEST SPA

1st: Simply Beautiful

2nd: Nail Spa Studio

3rd: CC Injections

BEST TANNING SALON

1st: All Hours Fitness

2nd: Endless Summer Tanning

3rd: Panola College

BEST MANICURE/PEDICURE

1st: Nail Spa Studio

2nd: Simply Beautiful

3rd: Hollywood Nails

BEST WORKOUT GYM

1st: All Hours Fitness

2nd: Core Fitness

3rd: Neufit


HEALTH

BEST ASSISTED LIVING

1st: Winkler Place

2nd: Briarcliff Skilled Nursing Center

3rd: Panola Nursing & Rehabilitation

BEST HOME HEALTH AGENCY

1st: Texas Home Health

2nd: Heartsway Hospice

3rd: Jordan Health Services

BEST HOSPICE

1st: Heartsway Hospice

2nd: Texas Home Health

3rd: Hospice Plus

BEST MEDICAL CLINIC

1st: UT Health – Dr. Duran

2nd: UT Health – Cicily Cross-Blair

3rd: Quickvisit Urgent Care

BEST NURSING HOME

1st: Briarcliff Skilled Nursing Center

2nd: Winkler Place

3rd: Carthage Healthcare Center

BEST RETIREMENT COMMUNITY

1st: Winkler Place

2nd: Briarcliff Skilled Nursing Center

3rd: Carthage Healthcare Center


KIDS

BEST BIRTHDAY CAKES

1st: 3 Oven Cakery

2nd: Cakes by Carrie

3rd: Busy B Custom Cookies

BEST DAYCARE

1st: Nana’s Playhouse

2nd: Peppermint Fence

3rd: Debra Sharbeno

BEST CHEER LESSONS

1st: Legacy Tumble & Cheer

2nd: Extreme Tumble & Cheer

BEST DANCE LESSONS

1st: RPA Dance Company

2nd: Legacy Tumble & Cheer

BEST KID’S HAIRCUT

1st: Rachel Davis

2nd: Helen Jones

3rd: Christia Mayo

BEST ELEMENTARY SCHOOL

1st: Carthage Primary School

2nd: Beckville Sunset Elementary School

3rd: Libby Elementary School

BEST JUNIOR HIGH SCHOOL

1st: Carthage Junior High School

2nd: Beckville Junior High School

3rd: Gary Junior High School

BEST HIGH SCHOOL

1st: Carthage High School

2nd: Beckville High School

3rd: Gary High School